Financování státních vs. soukromých školek?
1.3.2025, Lůca
Tenhle měsíc ke mně často přicházela myšlenka, že ve světě širší veřejnosti je vlastně docela těžký uhájit postoj, že za školku pro svoje dítě platím, že moje dítě chodí do soukromé školky. Obhájit před světem to, že má cenu za školku platit, když přece máme na každým kroku MŠ, které vyjdou na pár kaček.
No jo, jenže to, že docházka do státní školky nestojí nic (s nadsázkou) vlastně tak úplně není pravda. Myslím si, že si lidi zvykli, že když něco neplatí oni sami, je to tím pádem zadarmo. Ale to tak přece nikdy není, ne? Trochu jsem zkoumala a zjišťovala informaci, která je prakticky neviditelná, nedohledatelná. A tou informací je to, kolik vlastně platí stát za místo pro jedno dítě ve státní mateřské škole, aby to pro nás mohlo být “zadarmo”. To, k čemu jsem se nakonec probojovala, mě vlastně ani moc nepřekvapilo. Odpovídá to cca nákladům mezi 7 až 10 tisíci měsíčně. A to není nikterak zanedbatelná částka.
Zároveň – čím více dětí školka pojme, tím se náklady na jedno dítě snižují – stejně jako v jakémkoliv jiném provozu. Je to podobné jako s výrobou nábytku: IKEA zvládne díky masové produkci nabídnout nízké ceny, protože má díky ohromnému množství odběru daleko nižší ceny už od základních surovin, přes samotný proces výroby až po distribuci. Zatímco truhlář, který pracuje v malém, má koncové ceny pro zákazníka nepoměrně vyšší, protože jeho fixní náklady se rozpočítávají mezi menší počet výrobků a doufejme taky díky kvalitě. Díky péči, kterou každému kusu nábytku věnuje.
Zrovna tak soukromé školky často fungují v menším měřítku – například s 20 dětmi oproti státní školce, která má třeba pět tříd po 28 dětech. Školné mezi 10 až 20 tisíc měsíčně tak nemusí znamenat přemrštěný zisk provozovatele, ale spíše odraz reálných nákladů. Lidé, kteří soukromou školku provozují, mají vysoké fixní náklady - nájem, energie, úklid a údržbu prostor, zaměstnance, účetní atd. Zajišťují podmínky a kvalitu výuky. Všechno si musí sami ošéfovat, pohlídat a pořešit.
Když to tedy postavíme vedle sebe, není soukromá školka nutně dražší – jen je v jejím případě celá částka vidět přímo, zatímco u státních školek je rozprostřená v daňovém systému.
A abych nezapomněla! Jasně, že na úhradu takových výdajů za školku nedosáhne každej, protože je to prostě hodně peněz a jasně, že je úplně v pořádku dávat dítě do státní školky!:)) Tenhle článek je spíš obhajobou výdajů za školku, když už to tak někdo má, než militantním bojem za to, že jsou soukromé školky jediná dobrá možnost!:)
Myslím si, že se k tomu pojí i to, že mladší generace rodičů docela často čelí soudu a jasnému názoru prarodičů dítěte, že platit “takový peníze” za soukromou školku je úplná šílenost. Což je mi kolikrát dost líto, když vím, proč se s Natálkou tak moc nadřeme. Pracujeme jen pro jeden cíl: aby u nás v Sedmikvětu děti dostaly to nejlepší. Abychom pro ně připravily skvělé podmínky pro jejich rozvoj. Aby nebylo nic důležitého opomenuto. Aby bylo dětem teď a i později, hezky po těle i na duchu. Aby šly životem lehkým krokem spokojených a vědomých lidí.
Myslím si, že za kategorickým odmítáním výdajů za předškolní péčí a vzdělávání kolikrát může nevědomost, jak moc na tomhle období záleží. A i to, že ani učitelské povolání, a v oblasti toho předškolního obzvlášť, bohužel moc prestiží neoplývá. Což je za mě úplně mimo, protože si myslím, že nic moc horšího než špatnej učitel vás v občansko-sociálním životě nemůže potkat.
Natálka k tomu v jednom z našich rozhovorů trefně poznamenala, že se to s tím školným má tak, že o čím vyšším vzděláním se bavíme, tím víc lidem přijde normální si připlatit. Příklad: když jde někdo na vejšku, není zase tak divný, aby to byla soukromá vejška, kde se platí každej semestr, ačkoli na státních školách (v Česku!) bys měl studium zadarmo a ještě k tomu rok navíc, kdyby ti to třeba tolik neodsejpalo. Ale platit za vysokou moc kontroverzní není. Platit za střední už taky není nic zvláštního, spíš to znamená, že se o dítě zajímáš a chceš mu dopřát nejlepší studium, přímo na míru.
Soukromá školka je ale vnímaná docela jinak, nebo alespoň z mojí zkušenosti. Přitom to moc nedává smysl, když vezmeme v úvahu to, co víme z vývojové psychologie. Období ve věku 0 - 6 let je pro náš život, naši osobnost a životní paradigma to nejzásadnější. To, co v tomhle období zažijeme a co potkáme nám pak stanovuje míru zatížení a traumat, nebo naopak kvalitní výbavu a klíčové kompetence pro život. Takže důležitost tohohle období a kvalita toho, jak je se mnou v tuhle dobu zacházeno, čemu jsem vystavován, co mi kdo ukazuje a co zažívám je zkrátka daleko formativnější než to, jak prožiju studentskou část života na vysoké.
Rozhodně si nemyslím, že jen to, že je nějaká školka soukromá, z ní automaticky dělá něco kvalitativně nadřazeného státním MŠ! Může to bejt taky jen marketingová past, kde pak děti třeba koukají na telku, což je prostě průšvih. A za kvalitu u školek, které nejsou pod MŠMT, nikdo zeshora neručí, což je vážně reálný riziko. A proto je důležitý pořádně vybírat.
Chci říct to, že když si vyberu školku, která vyhovuje mým uváženým požadavkům, jsou v ní lidi, kteří mi sedí, motivovaní a profíci, kteří se dětem věnují s láskou a péčí, rozhodně to nejsou vyhozený peníze. V soukromých školkách může být neskutečnou výhodou ten prostor pro reálný individuální přístup, což je zkrátka nedocenitelný. Jak pro dítě, tak pro vás všechny, jakožto pro rodinu. To, že na vás na všechny bude více času, větší míra provázanosti mezi školkou a rodinou. Tomu se pak teprve říká spolupráce!:))
Ale o výhodách školkování v malém, zase jindy! :)